1 Haftada 3,5 Kilo Vermeyi Garanti Eden Diyet Programı

0

1 Haftada 3,5 Kilo Vermeyi Garanti Eden Diyet Programı

 

Son dönemlerde hem Dünya’da hem de Türkiye’de herkesin en büyük sorunu kilo problemidir. Sağlıksız ve dengeli beslenme ile hareketsiz yaşam sonrasında kilo artışı yaşayan kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Kilo problemi obezite sorununu ortaya çıkararak beraberinde birçok hastalığında gelmesine sebep olmaktadır. Bu da önlem alınmadığı takdirde kişiyi ölüme götürecek kadar ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak ve kilo vermek için spor ile birlikte sağlıklı bir diyet yapılması gerekmektedir. Son dönemlerde popüler olan ve verdiği kalıcı sonuçlarla herkesin uygulamaya başladığı bir diyet olan ‘’ 1 haftada 3,5 kilo vermeyi garanti eden diyet’’ programı kilo problemine en etkili çözüm olmaya başlamıştır. Bu diyet sadece 1 hafta sürüyor ve uyulması gereken 7 adımın teker teker yapılması gerekiyor.

 

Bir haftada 3,5 kilo vermek için uygulanan bu diyet programı, birçok ünlü isim tarafından da uygulanarak başarılı sonuçlar alınmış bir programdır. Diyetisyenlerin yaptığı yoruma göre bu diyeti 1 hafta uygulayanlar 3 – 4 aylık bir diyet programı uygulamış gibi etki görmektedir. Aşağıda bu diyet programının nasıl yapıldığı ve hangi adımların uygulanması gerektiği anlatılmıştır.

 

Bir Haftada 3,5 Kilo Vermeyi Garanti Eden Diyet Programı

 

Bu diyet, bir türlü diyete başlayamayanlar için çok önemli bir adımdır. İnsanların diyete başlamaları zordur. Ancak kısa sürede kilo verdiğini gören kişilerin motivasyonları ve inançları artarak kendilerini kilo vermek için daha çok adapte etmektedirler. Bu nedenle bu diyet en önemli adımlardan biridir. Bu sayede kilo verdiğini gören kişi daha çok heveslenerek daha fazla kilo vermek için çabalamaktadır. Bu program sayesinde vücuttaki insülin direnci düşmektedir. Bu diyet programını işleyişi şu şekildedir: İnsan vücudundaki Glikojen formunda depolanmış olan karbonhidratlar 300 – 500 gam arasında iken su da bunun yaklaşık 3 katı yani 1,5 kilo düzeyindedir. Azalan insülin seviyesi sebebi ile böbrekler çok fazla sodyum atmaktadır. Bu nedenle de vücudun tuttuğu su miktarı azalmaktadır. Azalan vücut yağı ile su vücutta sindirilemeyen besinlerin yükünü azalttığı için kilo vermekte mümkün hale gelmektedir. Bunun için aşağıda verilecek olan 7 adıma 1 hafta mutlaka uyulması gerekmektedir.

 

Kilo Vermek İçin Uyulması Gereken 7 Adım

 

1 haftada 3,5 kilo vermeyi garanti eden bu diyet programı sadece 7 adımdan oluşmaktadır. Her adım ne kadar düzenli uygulanırsa kilo kaybı da o kadar kolay olmaktadır. Şok diyet denilerek uygulanan diyetler ile verilen kilolar diyet bırakılınca geri alınmaktadır. Ancak bu diyetin ardından sürdürülecek sağlıklı programlar ile verilen kilo geri alınmaz ve kilo vermeye devam edilir. Diyetin 7 adımı şu şekildedir:

 

 Daha Az Karbonhidrat – Daha Az Yağ

 

Bu diyette ilk günler düşük karbonhidratlı besinler tüketilmelidir. Kısa süreli az karbonhidratlı besinler tüketmek vücuttaki suyun azalarak şişkinliğin azalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle diyetin ikinci günü bile kilo verildiği görülmektedir. Buna ek olarak yüksek oranda protein almak metabolizmanın hızını artırmaktadır. Bu sayede kişideki iştahın azalmasını sağlar. Bir haftalık diyet programı boyunca şeker ile nişastanın kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. Bunların yerine sebzeler ile yumurta ve az yağlı et ve balık tüketilmelidir.

 

Sağlıklı Besinler – İşlenmiş Abur Cubur Gıdalar

 

Tam buğday bakımından zengin olan diyetler kilo vermede işe yaramaktadır. Bu tür besinlerin lif içeriği yüksek olduğu için doyurucu özelliği de yüksektir. Bu sayede fazla kalori alınmasına engel olur. 1 hafta boyunca tam tahıl ürünleri tüketilerek işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.

 

Uyulması Gereken İpuçları

 

-Yenilen besinler tartılmalıdır.

-Sadece sofrada yemek yenilmelidir.

-Soslar kullanılmamalıdır.

-Tabaklar sebzeler ile doldurulmalıdır.

-Yağsız olan proteinler seçilmelidir.

-Kalori barındıran gazlı içecekler içilmemelidir.

-Bir haftada 3,5 kilo vermek için bu diyetin etkili olması isteniyorsa, yukarıda sayılan ipuçlarına mutlaka uyulması gerekmektedir.

 

 Yüksek Yoğunluk İçeren Egzersiz – Ağırlık Kaldırma

 

Ağırlık kaldırma gibi direnç sağlayan egzersizler düzenli yapılacak olan aerobikler ile aynı oranda kalori yakılmasını sağlamaktadır. Bu aynı zamanda kas kütlesinin korunmasına ve artırılmasına yardımcı olmaktadır. Diyet döneminde yaşanacak olan hormon düşüklüklerinin de bu sayede önüne geçilmiş olur. Yüksek yoğunluklu olarak birbirini takip eden egzersizler en etkili egzersizlerdir. Yapılan araştırmalar 5 – 10 dakika yapılan Yüksek yoğunluklu egzersizlerin normal egzersize oranla yaklaşık olarak 5 kat daha fazla kilo verilmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Ve bu durumun tamamen sağlıklı olduğu belirtilmiştir. Haftada 3 – 4 kez bu program uygulanabilir.

 

 Spor Dışı Aktiflik

 

Ekstra kalori harcayarak daha hızlı kilo verebilmek için spor dışındaki günlük faaliyetlerin artırılması gerekmektedir. Kilo vererek obeziteyi engellemek için gün içinde ne kadar aktif olunduğu da çok etkili ve önemlidir.

 

Aralıklı Açlık Diyeti

 

Bu adım sadece sağlıklı olan kişiler için önerilen bir adımdır. Herhangi bir sağlık problemi olmayan kişiler bu uygulamayı yapabilirler. Açlık diyeti, 24 saatin belirli zaman dilimlerinde aç kalarak kalan saatlerde tok olmakla yapılan diyettir. Ara ara olacak şekilde aç kalmak, kilo vermek için etkili olan bir yöntemdir ve bu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Kısa süre yemek yememek kalori alımını durdurmaktadır. 16 saat aç kalındıktan sonra 8 saat beslenme dilimi ayrılmaktadır. 20 saat uygulanan açlık dilimi sonrasında ise 4 saatlik bir beslenme dilimi ayrılmalıdır. Aç kalınan zamanlarda egzersiz yapılması önerilmez.

 

 Su Tutma Oranı Azaltma ve İpuçlarını Uygulama

 

Karahindiba otu su tutma oranını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca kahve son derece sağlıklı bir kafeindir ve yağ yakmayı artırıcı bir etkisi vardır. Bu nedenle şekersiz olmak şartıyla günde 3 defa Türk kahvesi içilebilmektedir. Bu kurallara 1 hafta uyulursa 3,5 kilo garanti olarak verilmektedir.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın