Yaşlılık Lekeleri

0

Yaşlılık Lekeleri

 

Orta yaşlardan sonra ve genellikle 40’lı yaşlarda başlayan derinin renk bozukluğu rahatsızlığıdır. Güneşe maruz kalan deride daha fazla görülür. Bu kısımlar el, sırt, omuz, yüz ve göğüstür. Yazın koyu bir renk alır. Büyüklüğü kendiliğinden değişebilir. Bu lekeler kansere neden olmaz. Zararsızdırlar. Ancak keratoz denilen bir maddeye dönüşürse cilt kanseri riski taşır. Estetik kaygılar nedeniyle tedavi edilmek istenirse dermataloglar tarafından tedavi edilmektedir.

 

Yaşlılık lekeleri neden olur?

 

Güneş ışınları nedeniyle görülen lekeler erken yaşlardan beri güneşe maruz kalan kişilerde çok fazladır. Ultraviyole ışınları cilt üzerinde, üst tabakada yer alan pigmentlerin bir araya toplanması ile kahverengi lekeleri oluştururlar. Günümüzde 40 yaşının aşmış her 3 kadından birinde lekeler görülmektedir. Ayrıca genetik faktörlere bağlı olarak da yaşlılık lekeleri görülmektedir. Aile içinde görülmesi çocuklarda ilerleyen yaşlarda lekelerin görülme olasılığını arttırır.

 

Yaşlılık lekelerinin tedavisi nasıl olur?

 

Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalmamak yaşlılık lekelerinin oluşmasını engelleyecektir. Bu nedenle öğlen saatlerinde dışarıda bulunmamak, güneşin altında çok fazla zaman geçirmemek, ışınlara direk maruz kalmamak, dışarı çıkmadan 20-30 dakika öne çok faktörlü koruyucu kremler sürmek yaşlılık lekelerinin oluşmasını azaltır.

 

Yaşlılık lekeleri ciltten uzaklaştırılmak istenirse, bu durumda uygulanacak birtakım fiziksel ve kimyasal yöntemler vardır. Kahverengi yaşlılık lekelerine karşı yapılan bu tedaviler, lokal kimyasal tedavi, depigmentasyona neden olan peeling, buz tedavisi, mikrodermabrazyon ve lazer tedavisi olarak sıralanmaktadır. Deriden kabarmış lekelerde 1-2 seansta tedavi uygulanır. Diğer lekelerde 4 seansa kadar tedavi uygulanmaktadır. Ellerde yer alan lekeler için kullanılan buz tedavisinde 3-4 hafta da 1 ile 4 seans arasında uygulanan tedavi ile sonuç alınmaktadır. Tedavi sonrasında kabuklanma ve kızarma olabilir. Fakir cilt yapısı nedeniyle olan bu durum düzelmezse uygun kremler kullanılmalıdır.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu

Bir cevap bırakın